Reklama

Ładowanie...

Ksiądz prezydent

04.10.2015
Czyta się kilka minut
Mój drogi Piołunie, wieść gminna niesie, że na tamtym świecie Nazarejczyk ma zwycięstwo zagwarantowane.
Marek Zając / Fot. Grażyna Makara
J

Jak zwykle pozostawiam to bez komentarza. Ani nie potwierdzam, ani nie zaprzeczam. Chciałbym Cię jednak zapewnić, że na tym świecie – zwycięstwo bezdyskusyjnie należy do piekła. Dlaczego? Ależ to bardzo proste. Bo nauka Cieśli idzie w poprzek, wbrew naturze człowieka. Z tego też powodu ziarno Słowa albo nie zakorzenia się w ogóle, albo mizerny korzeń puszcza bardzo płytko. Obyczajem dobrego pedagoga zacznę od konkretnego przypadku. Wcale nie tak dawno, ledwie kilkadziesiąt lat temu, na południe od nadwiślańskiego kraju prezydentem został ksiądz. Ba, miał nawet doktorat z teologii i szczycił się tytułem papieskiego prałata. Kiedy tylko nadarzyła się okazja, postanowił pozbyć się z ojczyzny, którą ponoć ukochał nade wszystko – wszystkich przedstawicieli Narodu rzekomo Wybranego, od bachora po starca. Z całego dorobku życia zabrać można było 50 kilogramów bagażu.

Nasz wielebny...

4031

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]