Reklama

Kryzys dwóch prędkości

Kryzys dwóch prędkości

28.05.2012
Czyta się kilka minut
Dariusz Rosati: Pomyślność naszego narodu zależy od powodzenia projektu europejskiego. Tęsknię za silnym przywódcą, który powie to opinii publicznej, a nie będzie się do niej zalecał.
C

CEZARY MICHALSKI: Ważni członkowie UE i strefy euro zapłacili pierwsze polityczne koszta swojej strategii reagowania na kryzys. Francuzi wybrali Hollande’a, który domaga się od Merkel rozluźnienia dyscypliny fiskalnej, Grecy wybrali przeciwników „zaciskania pasa”. Czy konstrukcja europejska to przetrwa? Czy nie staje się realny scenariusz „Europy dwóch prędkości”? I gdzie w tym wszystkim powinna znaleźć się Polska, o ile jej sytuacja wewnętrzna pozwala dokonywać racjonalnych wyborów w polityce zewnętrznej?

DARIUSZ ROSATI: Szczególnie w takim momencie warto jasno powiedzieć, z czym mamy do czynienia. Na pewno nie mamy do czynienia z kryzysem wspólnej waluty: to nie jest kryzys, który by się przejawiał ucieczką od euro, gwałtownymi spadkami jego kursu. Natomiast jest to kryzys suwerennego zadłużenia kilku europejskich państw.

Przeciwnicy euro...

18897

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Uwaga! Przypominamy o ciszy wyborczej. Trwa ona od północy z 10 na 11 lipca do momentu zakończenia głosowania w wyborach prezydenckich 12 lipca. W tym czasie nie wolno prowadzić agitacji wyborczej, również w internecie. Za złamanie zakazu agitacji grozi kara grzywny.

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]