Reklama

Królowie życia

Królowie życia

27.11.2007
Czyta się kilka minut
Po zabójstwie prezydenta Abrahama Lincolna, zwolennika zniesienia niewolnictwa wUSA, do jego trumny wystawionej wWaszyngtonie ustawiła się długa kolejka żałobników. Wkolejce stała stara Murzynka zmałym chłopcem. Gdy po wielu godzinach doszli do trumny, powiedziała do chłopca: "Ateraz, kochany, patrz. Patrz długo. Bardzo długo. Bo ten człowiek oddał za ciebie swoje życie.
E

Ewangelia według św. Łukasza, nad którą wspólnie medytowaliśmy w mijającym cyklu liturgicznym, od początku podkreśla królowanie Jezusa. Proroctwo Zachariasza mówiło, że Jemu "Pan Bóg da tron jego praojca Dawida i będzie panował nad domem Izraela przez pokolenia". Ale w Ewangelii nie znajdziemy chociażby wzmianki o tym, aby Jezus obwołał siebie królem. Jego publiczne życie przebiegało pod znakiem głoszenia bliskości Królestwa, ale nie znajdziemy tam ani jednego roszczenia do tronu Izraela. Dopiero w Niedzielę Palmową i później, na procesie i krzyżu, pojawi się temat królowania. Świadectwem jest tzw. titulus crucis, czyli tabliczka z wyrokiem śmierci przybita nad głową skazańca, mająca przekonać widzów, że patrzą na politycznego zamachowca. Król żydowski...

Paradoksalnie, tabliczka ta stała się wskazówką dla obywateli Jezusowego królestwa, spośród których...

3334

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]