Reklama

Kraj niskiego nieba

Kraj niskiego nieba

26.08.2019
Czyta się kilka minut
K

Książka do pisania, Liber ad scribendum, składa się zwykle z wyimków tekstów poświęconych danemu miejscu lub postaci, do tego fotografie i puste strony – na nich czytelnik może notować swoje refleksje, współtworzyć własny, jedyny i niepowtarzalny egzemplarz. W przypadku „Holandii” nie chodzi jednak o antologię cytatów: okładka, na której zresztą nieobecne jest nazwisko autora, kryje całość autorską właśnie, przemyślany, choć impresyjny i bardzo prywatny przewodnik. A właściwie, jak chce jego twórca, „opowieść o tęsknocie” starannie skomponowaną z prozatorskich miniatur.

Piotr Oczko jest profesorem UJ, anglistą, polonistą i niderlandystą, tłumaczem m.in. „Lucyfera” – klasycznego dzieła XVII-wiecznego dramaturga Joosta van den Vondla – i autorem świetnej książki „Miotła i krzyż”, w której obsesja sprzątania posłużyła za klucz do analizy dawnej kultury holenderskiej. W jego...

3258

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]