Koszty skrupułów

Być może wojna zawsze wygląda tak samo. Okazuje się jednak, że osoby pochodzące z różnych kultur mogą inaczej reagować na stres walki zbrojnej i towarzyszącą mu traumę.

Reklama

Koszty skrupułów

Koszty skrupułów

03.05.2021
Czyta się kilka minut
Być może wojna zawsze wygląda tak samo. Okazuje się jednak, że osoby pochodzące z różnych kultur mogą inaczej reagować na stres walki zbrojnej i towarzyszącą mu traumę.
Spotkanie plemienne Turkana ALAMY / BEW
T

Turkana to półkoczownicze plemię mieszkające w Kenii. Jego przedstawicielom zdarza się kraść bydło od plemienia Toposa w Sudanie Południowym. Czasem role się odwracają. Organizowane przez te plemiona zbrojne napady mogą być bardzo krwawe: śmierć w walce jest przyczyną około połowy zgonów wszystkich dorosłych mężczyzn Turkana.

Po powrocie z najazdu wojownicy Turkana mogą wziąć udział w trzech rytuałach. Akipur jest rytuałem oczyszczającym postrzeganym jako obowiązkowy dla tych, którzy kogoś zabili. Tym samym wojownikom zaleca się też uczestniczenie w akiger, podczas którego naznacza się bliznami ich skórę. „Naznaczenie” nie ma jednak na celu wykluczenia, lecz celebrację – tacy wojownicy są cenieni w społeczności. Ngitebus z kolei ma chronić żołnierza przed duchami zabitych. Badacze tych rytuałów Matthew Zefferman i Sarah Mathew twierdzą, że mogą być...

9746

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]