Reklama

Kosmiczny chłód

Kosmiczny chłód

14.10.2013
Czyta się kilka minut
Alfonso Cuarón pokazuje w „Grawitacji” grozę życia w pozaziemskiej przestrzeni. Robi to po mistrzowsku, z realizmem niespotykanym w hollywoodzkiej fantastyce.
Fot. MATERIAŁY PRASOWE
N

Najbardziej uderzający i wymowny obraz w filmie Cuaróna to nie zapierające dech w piersiach ujęcia pokazujące walkę o przetrwanie pary kosmicznych rozbitków. Oto krótka, prosta scena pozbawiona jakichkolwiek dialogów. Astronautka Ryan Stone, grana przez Sandrę Bullock, zdejmuje skafander. Znajduje się – chwilowo – w bezpiecznym miejscu. Wyczerpana, unosi się swobodnie, lewituje zawieszona w płodowej pozycji między przewodami, które układają się na kształt pępowiny. Zyskała nowe życie – i jak nienarodzone dziecko – odpoczywa w łonie. Ale to nie jest łono z krwi i ciała. To metalowa skorupa stworzonego przez człowieka pojazdu. Wyznacza jedyną granicę między życiem a śmiercionośną, wszechotaczającą pustką.
Ta granica raz po raz okazuje się bardzo krucha.
ŚMIERTELNE PIĘKNO
„Grawitacja” to thriller, ale thriller niezwykły. Brak tu ludzkiego czarnego...

9164

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Uwaga! Przypominamy o ciszy wyborczej. Trwa ona od północy z 10 na 11 lipca do momentu zakończenia głosowania w wyborach prezydenckich 12 lipca. W tym czasie nie wolno prowadzić agitacji wyborczej, również w internecie. Za złamanie zakazu agitacji grozi kara grzywny.

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]