Reklama

Koronawirus i dzieci

Koronawirus i dzieci

18.05.2020
Czyta się kilka minut
C

Choć infekcja SARS-CoV-2 kojarzona jest przede wszystkim z chorobą dróg oddechowych starszych osób, pojawiają się podejrzenia, że wirus może atakować inne układy – również u dzieci. W połowie maja władze Nowego Jorku informowały, że do stu wzrosła liczba przypadków pewnej choroby występującej u dzieci zakażonych koronawirusem.

Pediatryczny wieloukładowy zespół zapalny (PMIS) obejmuje m.in. wysoką gorączkę, wysypkę, powiększone węzły chłonne i ogólnoustrojowe zapalenie. Zespół ten spełnia część kryteriów innej rzadkiej choroby występującej u dzieci – choroby Kawasakiego. Związek między wirusem a nową chorobą nie jest jeszcze w pełni ustalony, ale podejrzenia są silne. Z danych szpitalnych z Bergamo opublikowanych w piśmie „Lancet” wynika, że w latach 2015-20 zanotowano 19 przypadków choroby Kawasakiego. Tymczasem od lutego do kwietnia 2020 r. było już 10 przypadków PMIS.

Zagrożeni są również młodzi dorośli. Pojawiają się doniesienia o częstszym występowaniu udarów niedokrwiennych mózgu u osób mających kontakt z SARS-CoV-2. ©

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]