Reklama

Koran i róże

Koran i róże

29.09.2014
Czyta się kilka minut
Gdy powstało Państwo Islamskie, spodziewały się od znajomych szyderczych głosów: „to ma być ta wasza religia miłości?”. Młode muzułmanki postanowiły więc wyjść na ulice – i rozdawać Polakom białe kwiaty.
Scarlett (w hidżabie) i Joanna – konwertytki na islam. Warszawa, wrzesień 2014 r. Fot. Maksymilian Rigamonti dla „TP”

„Alejkumka” to gra słów. Powstała przypadkiem, kiedy jedna z dziewczyn, konwertytka na islam, przekręciła tradycyjne powitanie „salam alejkum”. Aby przyłączyć się do grupy, nie trzeba jednak być muzułmanką – wystarczy polubić na Face- booku jej profil. Dotąd zrobiło to tysiąc osób.
– Mamy wielu sympatyków. I o to chodzi: o stworzenie alternatywnej wspólnoty, w której jest miejsce dla wszystkich. Między sobą różnimy się czasem fundamentalnie – niektóre z nas przestały np. nosić chustki, inne wciąż je zakładają. Rozmawiamy o tym, pozwalamy sobie na te różnice – mówi Magda, przedszkolanka, współtwórczyni „Alejkumek”.
Miejsce dla siebie
Wszystko zaczęło się kilka lat temu, kiedy Magda razem z Joanną, Scarlett i kilkoma innymi koleżankami szukały w islamie „miejsca dla siebie”. Konwertytkom trudno się odnaleźć w nowej religii. Każda z dziewczyn ma za...

6040

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]