Reklama

60 centymetrów

60 centymetrów

04.06.2012
Czyta się kilka minut
Albańczyk Vasil Orgocka spędził w komunistycznym więzieniu 19 lat jako „polski szpieg”. Gdy Enver Hodża przestał się przyjaźnić z ZSRR i jego wasalami, do oskarżenia Vasila wystarczyło, że studiował w PRL i miał żonę Polkę.
Zdjęcie ślubne Basi i Vasila, 1956 r. Archiwum prywatne
N

Nie, w mojej opowieści nie będzie happy endu.

Zaczęło się od tego, że w powojennej Albanii potrzebowali specjalistów, wysyłali więc nas, młodziaków, do zaprzyjaźnionych krajów socjalistycznych. Ja przyjechałem do Polski, studiować geologię na Politechnice Warszawskiej, bo w Albanii było dużo kopalń. Poznałem Barbarę. Pracowała w Laboratorium Papierów Wartościowych. Prestiżowe miejsce, podległe MSW (później okazało się to największym argumentem przeciw niej). Zakochaliśmy się. Pewnego dnia ambasador Albanii powiedział mi: dlaczego się z nią nie ożenisz, ona dobra dziewczyna, nie z burżuazji, ona taka jak my.

OD PRZYJAŹNI DO WROGOŚCI

W 1955 r. musiałem wracać do Albanii. Basia przyjechała za mną rok później. Zostawiła w Polsce rodzinę i pracę, dla mnie. Pobraliśmy się w 1956 r. w mojej rodzinnej Korcy. Dostaliśmy mieszkanie, dwa pokoje. Tymczasem...

8060

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]