Reklama

Konsekracja wieży Babel

Konsekracja wieży Babel

16.11.2003
Czyta się kilka minut
Gdy w październiku (zob. “TP" nr 43/03) prymasi-zwierzchnicy Wspólnoty Anglikańskiej ostrzegli Kościół episkopalny w USA, że konsekracja na biskupa jawnego homoseksualisty pchnie ich wspólnotę nad przepaść i będzie mieć tragiczne skutki dla ekumenizmu, istniała wątła nadzieja, że Amerykanie się opamiętają. Na próżno: 2 listopada ks. Gene Robinson został biskupem.
K

Konsekracja homoseksualisty okazała się ważniejsza niż jedność samego episkopalizmu, jedność całego anglikanizmu i jedność chrześcijaństwa. Co więcej, okazała się ważniejsza niż nauczanie całej Wspólnoty Anglikańskiej, tradycja chrześcijańska i Pismo Święte.

Biblia kontra demokratyczna większość

Na konsekrację przybyło ponad 3 tys. ludzi, w tym 54 biskupów i grono jej przeciwników. Podczas anglikańskiego obrzędu wyświęcania na biskupa jest taki moment, gdy do wszystkich zebranych kieruje się pytanie, czy komuś z obecnych wiadomo o jakichś przeszkodach dla konsekracji. W Whittemore Center (mieszczącym się ramach kompleksu University of New Hampshire w Durham) wystąpiło dwoje mówców: kobieta i biskup. Padły ostre słowa o grzechu, zdradzie Pisma Świętego, herezji i zgorszeniu, przy czym hierarcha wystąpił w imieniu 38 biskupów z...

8807

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]