Reklama

Koniec żartów

Koniec żartów

05.10.2010
Czyta się kilka minut
"Do diabła z ojcem i ojczyzną" - mówił jeden z bohaterów Gombrowicza, chcąc wywrócić skostniałą polską formę. Janusz Palikot powtarza ten gest, mówiąc: "Do diabła z Kościołem".
W

W dniu, w którym w Sali Kongresowej odbywa się pierwsze spotkanie Ruchu Poparcia Palikota "Nowoczesna Polska", jego założyciel spogląda na warszawiaków chyba z co drugiego słupa ogłoszeniowego. Może jest go mniej, ale to zdjęcie nie daje o sobie zapomnieć: patrzysz w twarz bez zdecydowanego wyrazu, w twarz jak enigma - ani wesołą, ani smutną, w twarz, która może pomieścić w sobie wszystko. Spojrzenie jest przeszywające i ciężkie, ale nie sposób odgadnąć, co w sobie kryje: czy wybuchnie śmiechem, czy zamachnie się pięścią. A może powie: "koniec żartów"? Takim wzrokiem spoglądają niektórzy bohaterowie filmów braci Coen, o których również nie sposób powiedzieć nic pewnego.

Największy Palikot spogląda na przechodniów i uczestników spotkania spod Sali Kongresowej z wielkiego ekranu. Dopiero tam widać jak na dłoni wyraźny zamysł - oto twarz polskiego everymana,...

11804

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]