Reklama

Koniec świata

Koniec świata

16.11.2003
Czyta się kilka minut
Delectatio morosa - to łacińskie wyrażenie oznacza dosłownie uporczywe upodobanie, a stosowane bywa przede wszystkim jako określenie uporczywych i natrętnych upodobań niezbyt szlachetnej natury. Teologia moralna używa go, gdy mówi o skłonności do grzechu. W odniesieniu do wizji apokaliptycznych i opisów końca świata trudno mówić o grzechu, ale coś z takiego delectatio morosa w nas jest. Katastroficzne obrazy pobudzają wyobraźnię.
-

---ramka 317953|prawo|1---Także w Piśmie Świętym są teksty apokaliptyczne. Najbardziej znana jest oczywiście Apokalipsa św. Jana, ale podobny charakter ma Księga Daniela. Jezus również nawiązuje do apokaliptycznych wizji. Mówi o ucisku, jakiego nie było, o kataklizmach ponad wszelką miarę. Ale istnieje podstawowa różnica między ludzką delectatio morosa a tekstami biblijnymi. Jest ona taka sama, jak różnica między przepowiadaczami przyszłości a prorokami. Ci pierwsi żywią się ludzkim lękiem przed nieznaną przyszłością i zaspokajają ciekawość, dając ułudę wiedzy i uspokojenia. Biblia zaś uznaje, że takie lęki istnieją w człowieku i nie potępia ich. W końcu wyrastają one z autentycznego poczucia niepewności i z powszechnego doświadczenia, które mówi, że katastrofy były i będą. Nie ma żadnego pewnego sposobu, aby się przed nimi raz na zawsze zabezpieczyć. A poza tym, naprawdę...

1984

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]