Reklama

Koniec pracy, jaką znamy

Koniec pracy, jaką znamy

13.12.2006
Czyta się kilka minut
Znój i wysiłek mają coś przyciągającego wzrok. "Lubię pracę - ona mnie fascynuje. Mogę patrzeć godzinami, jak ktoś się trudzi - kpił brytyjski humorysta Jerome Jerome.
F

Fotogeniczność ludzi pracy od zawsze wykorzystywali artyści i reżyserzy. Pierwszy w historii film, nakręcony w 1895 r. przez braci Lumi?re, nosił tytuł "Wyjście robotników z fabryki". Od tej pory temat nie znika z ekranów kinowych i telewizyjnych. Co nowego zatem może wnieść austriacki reżyser Michael Glawogger obrazem "Śmierć człowieka pracy", pokazywanym właśnie w polskich kinach?

Glawogger zabiera widza w podróż po peryferiach gospodarki globalnej, prezentując w pięciu odsłonach mitręgę górników, rzeźników, stoczniowców i hutników z Ukrainy, Indonezji, Nigerii, Pakistanu i Chin. Ciężka praca ukazana w filmie jest cichym trudem bezimiennych ludzi, którymi nikt na co dzień się nie interesuje. Kim są stoczniowcy, nie budujący statków, a jedynie rozbierający na części, kawałek po kawałku, ogromny wrak okrętu, aż zostaną tylko płaty przerdzewiałej blachy? W...

16893

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]