Reklama

Koniec kultury milczenia

Koniec kultury milczenia

19.11.2013
Czyta się kilka minut
„Inaczej niż w Polsce, nie mieliśmy tradycji oporu przeciw władzy. Dzięki strajkowi studentów po raz pierwszy zaczynamy głośno dyskutować o sprawach fundamentalnych”. Tak pisarz Georgi Gospodinow widzi sens tego, co dzieje się dziś w Bułgarii.
S

Sala wykładowa numer 272 na Uniwersytecie Sofijskim przypomina miasteczka namiotowe hiszpańskich „Oburzonych”. Albo słynne obozowisko, które aktywiści ruchu Occupy Wall Street rozbili swego czasu w nowojorskim Parku Zuccottiego.
W studenckich ławach młodzi ludzie pochyleni nad laptopami. Za biurkiem wykładowcy: burzliwa narada. Na ścianach plakaty z hasłem „Occupy 272” lub symbolem zaciśniętej pięści, malowanym czarnym sprejem na żółtym tle. Jest też „ściana wstydu”, gdzie przyklejono artykuły nieprzychylne strajkującym studentom. Dominują teksty z brukowca „Telegraf”, którego właścicielem jest Delian Peewski – magnat medialny, szemrany biznesmen i parlamentarzysta.
PRZECIW AROGANCJI WŁADZY
Zaczęło się kilka miesięcy temu.
W czerwcu tysiące ludzi wyszły na ulice Sofii, by zaprotestować właśnie przeciw nominacji Peewskiego na stanowisko szefa...

7840

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]