Reklama

Eurorozczarowani

Eurorozczarowani

29.09.2014
Czyta się kilka minut
Mieszkańcy Bułgarii, najbiedniejszego kraju Unii, jakby przywykli do chaosu i afer. Ale coraz częściej mają dość i emigrują na Zachód.
Demonstrujący Bułgarzy rozczarowani utratą unijnej szansy. Sofia, lipiec 2013 r. Fot. Stoyan Nenov / REUTERS / FORUM
P

Patrzę na nasze grupowe zdjęcie ze studiów i widzę, jak wielu kolegów już wyjechało, głównie do Niemiec i Anglii – mówi Petar Ganew. Jest starszym ekonomistą w sofijskim think tanku. Tytuł „starszego” myli: Petar niedawno skończył studia.
Emigrować czy zostać? Wielu wykształconych młodych Bułgarów ma podobne rozterki. Od ich decyzji zależy przyszłość niespełna 7,5-milionowego narodu. – Chciałabym zostać. Ale chciałabym też, by państwo trochę o nas dbało. Na razie politycy zajęci są sobą – mówi młoda lekarka Joana. Jej kolega Radislaw, także medyk, wątpliwości już nie ma: w Wielkiej Brytanii lekarz przez dwa dni zarabia tyle, ile w Bułgarii przez miesiąc.
Według niektórych badań nawet 96 proc. młodych lekarzy chce opuścić kraj. Drenaż mózgów grozi już dziś. Wiele firm skarży się na brak kwalifikowanych pracowników. – W części szpitali brakuje personelu – mówi dziennikarka...

4995

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]