Reklama

Ładowanie...

Koniec ery pamięci

06.12.2011
Czyta się kilka minut
Rysuje się przed nami fundamentalna opozycja między historią a literaturą, relacją a kreacją, światem realnym a światem przedstawionym, porządkiem faktów a porządkiem słów.
Getto w Łodzi / fot. Archiwum Państwowe w Łodzi
K

Książka Steve’a Sem-Sandberga "Biedni ludzie z miasta Łodzi" stała się już bestsellerem w Szwecji. Zaczyna na nią spływać deszcz prestiżowych nagród, jest tłumaczona na 25 języków. Dziennikarz łódzkiego dodatku do "Gazety Wyborczej" pyta z nadzieją: "Czy Litzmannstadt Ghetto doczekało się literackiego arcydzieła?", i uznaje powieść za "monumentalną", "nadzwyczajną", "niezwykłą". "The Guardian" zapewnia, że mamy do czynienia z powieścią "o rozdzierającym serce cierpieniu i niezwykłym złu, przemienioną dzięki talentom Sem-Sandberga w nadzwyczajne dzieło literackie, pochłaniające od pierwszej do ostatniej strony. (...) Dickens byłby bardzo zadowolony z tej powieści". "The Telegraph" chwali "wyjątkową empatię autora". Według brytyjskiej pisarki Hilary Mary Mantel mistrzowskie operowanie fikcją sprawia, że w książce znika "przepaść między przeszłością i teraźniejszością, między...

19671

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]