Reklama

Liczenie, które boli

06.03.2016
Czyta się kilka minut
Prof. Jacek Leociak, historyk holokaustu: Badając powiat po powiecie, będziemy mogli się zbliżyć do odpowiedzi na pytanie, ilu Żydów zabili Polacy podczas niemieckiej okupacji. Wciąż jesteśmy na początku tej drogi.
Żydowska mieszkanka Bielska Podlaskiego i żołnierze niemieccy, koniec czerwca 1941 r. Fotokopia zdjęcia ze zbiorów Muzeum Małej Ojczyzny w Studziwodach
A

ANNA GOC: Jan Tomasz Gross twierdzi, że podczas II wojny światowej „Polacy zabili więcej Żydów niż Niemców”. Jak w ogóle oszacować, ilu Żydów zabili wtedy Polacy?

JACEK LEOCIAK: Musimy zacząć od tego, ilu Żydów mieszkało w Rzeczypospolitej w chwili wybuchu II wojny światowej. Szacuje się tę liczbę na 3,3 mln, czyli ok. 10 proc. obywateli Polski. Tuż po wojnie nie przeprowadzono generalnego spisu ludności, więc liczbę Żydów, którzy ją przeżyli, określamy na podstawie szacunków demograficznych, bazując na cząstkowych źródłach statystycznych. W Centralnym Komitecie Żydów w Polsce, który aż do likwidacji w 1950 r. był naczelną reprezentacją Żydów polskich po wojnie, funkcjonował Wydział Ewidencji i Statystyki. Gromadzono tam dane z lokalnych komitetów żydowskich, gdzie rejestrowali się ocaleni, a także spisy członków ziomkostw,...

17432

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Tak, chcę
czytać więcej »

Masz już konto? Zaloguj się

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]