Szanowny Użytkowniku,

25 maja 2018 roku zaczyna obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”). W związku z tym informujemy, że wprowadziliśmy zmiany w Regulaminie Serwisu i Polityce Prywatności. Prosimy o poświęcenie kilku minut, aby się z nimi zapoznać. Możliwe jest to tutaj.

Rozumiem

Reklama

Mogiły z Ahlem

Mogiły z Ahlem

04.07.2017
Czyta się kilka minut
Większość ofiar Holokaustu nie ma grobów. Wśród wyjątków są żydowscy więźniowie, którzy zginęli w obozie Hannover-Ahlem w Niemczech. Właśnie trwa ustalanie ich tożsamości.
Halina Elczewska (z lewej) z koleżanką w łódzkim getcie Centrum Badań Żydowskich Uniwersytetu Łódzkiego
L

Lucie Cytryn-Bialer nigdy nie pogodziła się ze śmiercią brata Abrama, młodego poety. Nie przestawała o nim myśleć nawet po wielu latach od tamtych wydarzeń. To znaczy od chwili, gdy dotarli do Auschwitz. – Ona pojechała do obozu tym samym transportem co Abram. Poszły wraz z matką na jedną stronę, jak inne kobiety, a Abram na drugą. Wtedy widziała go po raz ostatni – opowiada prof. Krystyna Radziszewska z Uniwersytetu Łódzkiego, która zdążyła poznać Lucie.

Kobiety, które pojechały jednym z ostatnich transportów z łódzkiego getta do Auschwitz razem ze swymi braćmi, synami i mężami, były pewne, że spłonęli oni w tutejszym krematorium. Te, które przeżyły, aż do śmierci trwały w przekonaniu, że nie mają oni grobu. Bo grób po Holokauście jest przecież rzeczą niezwykłą. Nie miały podstaw, by sądzić inaczej.

Projekt naukowy realizowany na Uniwersytecie Łódzkim, którym kieruje...

9624

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]