Reklama

Kompleks polskiej dumy

Kompleks polskiej dumy

15.09.2014
Czyta się kilka minut
Nasz duch marzy o tym, by zwiać tam, gdzie reguły postępowania są znacznie bardziej klarowne. Najlepiej w tym samym kierunku, co Donald Tusk.
W fabryce Lotte E. Wedel powstał czekoladowy orzeł, który w ramach akcji „Orzeł może” został wystawiony przed Pałacem Prezydenckim, maj 2013 r. Fot. Krystian Maj / FORUM
T

Trudno o racjonalne wytłumaczenie nagłego skoku popularności Platformy Obywatelskiej. Wyniszczona aferą taśmową i, wydawałoby się, wypalona po 7 latach sprawowania władzy, skazana na przegraną w nadchodzących wyborach samorządowych i parlamentarnych, partia nagle nabrała wiatru w żagle.
Jak to możliwe? Zbieżność jest oczywista: słupki sondażowe strzeliły w górę dokładnie w momencie, gdy okazało się, że Donald Tusk z Warszawy przenosi się do Brukseli. Czy w sondażach znajduje odbicie radość, że premier wyjeżdża? Chyba nie, przecież anonimowy głos negującego wszystko społeczeństwa, czyli internet, z punktu uznał, że nominacja na prezydenta RE jest rejteradą.
Zwyciężyła chwilowa euforia. Donald Tusk zmienił się niemal w polskiego papieża. „W sferze symboli wybór Donalda Tuska na szefa Rady Europejskiej jest – tylko z pewną przesadą – pierwszym wydarzeniem od wyboru Jana Pawła...

9988

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]