Reklama

Komety nie giną do końca

Komety nie giną do końca

17.12.2013
Czyta się kilka minut
Choć ISON zmieniła się już w gwiezdny pył, i ona, i jej krewni mogą nas wiele nauczyć o Wszechświecie, o naszym kosmicznym podwórku i o nas samych.
Ostatnie chwile komety ISON zmierzającej w stronę Słońca, 28 listopada 2013 r. Fot. NASA
T

To miało być widowisko dekady, może stulecia. Nie wyszło. Ale to, czego kometa ISON nie dała naszym oczom, nadrobiła w warstwie fabularnej.
Nawet wtedy, gdy Dedal, trapiony tęsknotą za ojczyzną, usilnie prosił o pozwolenie wyjazdu, król nie pozwolił. (...) Dedal zbyt długo był jego powiernikiem i zbyt dobrze znał różne tajemnice państwowe.
Tak jak mit o Ikarze i Dedalu, epopeja komety ISON zaczyna się od wygnania. Na zimnych, ciemnych rubieżach Układu Słonecznego – w Chmurze Oorta. Tak daleko, że nasze Słońce, choć sięga tam jeszcze jego grawitacyjna domena, wydaje się tylko jedną z miliardów gwiazd. Tam, półtora roku świetlnego od Słońca, krążą powoli setki miliardów skalno-lodowych brył. Tak jak Dedal był kopalnią wiedzy o tajemnicach Krety, tak one są bezcenne dla astronomów, którzy badają początki Układu Słonecznego. Bo ci kosmiczni wygnańcy trafili tu po jego...

9582

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]