Reklama

open eyes economic summit 2019

Komando hitlerowskich cyborgów

Komando hitlerowskich cyborgów

26.07.2011
Czyta się kilka minut
Wytwory kultury masowej coraz częściej są wykorzystywane do propagowania wiedzy o powstaniu warszawskim.
Kadr z komiksu „Lawa”. Autorzy: rafał Gosieniecki (rysunki) oraz Gene Kowalski (scenariusz). „44. Antologia komiksu”, Muzeum Powstania Warszawskiego, Warszawa 2007
W

Wielu może się zżymać, że nie należy się bawić w powstanie. Że męczeństwo, że tragedia, że Kolumbowie... Ale przecież dzisiejsi dorośli postrzegali II wojnę światową najpierw przez pryzmat "Czterech pancernych", "Klossa", "Złota dla zuchwałych", "Dział Navarony". I nikt jakoś nie narzekał, że odziera się wojnę z powagi. Popularność rekonstrukcji historycznych i pikników militarnych dowodzi, że jako społeczeństwo lubimy edutainment, czyli edukację w formie rozrywki - w tym wypadku zabawę w żołnierzyków. Dzieci (i niestety duża część młodzieży) poznają świat i oswajają go przez zabawę właśnie. Truizmem będzie stwierdzić, że do młodych trzeba mówić ich własnym językiem, by przekazać chociaż rudymentarną wiedzę o powstaniu w przystępnej formie. A skoro młodzi wychowani są na kulturze obrazkowej, to mówić trzeba obrazkami.

"Mali powstańcy"

...
8895

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]