Reklama

Ładowanie...

Splątane ścieżki popkultury

21.11.2007
Czyta się kilka minut
Postać z dwoma mieczami stała się ostatnio bohaterem robiącej światową karierę gry komputerowej. Niech jednak baśniowość nikogo nie zmyli. "Wiedźmin jest przeznaczony dla dojrzałego odbiorcy.
Kard z gry komputerowej "Wiedźmin" / CDprojekt
G

Geralt pojawił się po raz pierwszy w opowiadaniu Andrzeja Sapkowskiego, opublikowanym w 1986 r. w miesięczniku "Fantastyka". Tymże opowiadaniem, wysłanym w odpowiedzi na konkurs i nagrodzonym jedną z kilku trzecich nagród (a nie, jak chcieliby fani, pierwszą) Sapkowski rozpoczął karierę pisarza prozy fantastycznej: kojarzonej zwykle z J.R.R. Tolkienem, osadzonej w wyobrażonych światach czerpiących hojnie z baśni, podań i arturiańskiego mitu.

Baśń przetworzona

Sapkowski, podówczas specjalista handlu zagranicznego, pisywał opowiadania i próbował rozmaitych gatunków i stylów. Dowiedziawszy się o konkursie literackim z pozostawionego przez syna numeru "Fantastyki", postanowił napisać tekst zwycięski, odpowiadający gustom czytelników tego magazynu. Wiedźmin pojawił się zatem jako postać przemyślana i ukształtowana. Także zręby...

12778

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]