Reklama

Splątane ścieżki popkultury

Splątane ścieżki popkultury

21.11.2007
Czyta się kilka minut
Postać z dwoma mieczami stała się ostatnio bohaterem robiącej światową karierę gry komputerowej. Niech jednak baśniowość nikogo nie zmyli. "Wiedźmin jest przeznaczony dla dojrzałego odbiorcy.
Kard z gry komputerowej "Wiedźmin" / CDprojekt
G

Geralt pojawił się po raz pierwszy w opowiadaniu Andrzeja Sapkowskiego, opublikowanym w 1986 r. w miesięczniku "Fantastyka". Tymże opowiadaniem, wysłanym w odpowiedzi na konkurs i nagrodzonym jedną z kilku trzecich nagród (a nie, jak chcieliby fani, pierwszą) Sapkowski rozpoczął karierę pisarza prozy fantastycznej: kojarzonej zwykle z J.R.R. Tolkienem, osadzonej w wyobrażonych światach czerpiących hojnie z baśni, podań i arturiańskiego mitu.

Baśń przetworzona

Sapkowski, podówczas specjalista handlu zagranicznego, pisywał opowiadania i próbował rozmaitych gatunków i stylów. Dowiedziawszy się o konkursie literackim z pozostawionego przez syna numeru "Fantastyki", postanowił napisać tekst zwycięski, odpowiadający gustom czytelników tego magazynu. Wiedźmin pojawił się zatem jako postać przemyślana i ukształtowana. Także zręby...

12778

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]