Reklama

Kochanowski na ringu

Kochanowski na ringu

24.01.2007
Czyta się kilka minut
Michał Zadara znów sięgnął po utwór trudny, napisany kunsztownym językiem. I znów udało mu się utrzymać równowagę pomiędzy wiernością tekstowi a nieufnością: wobec dramatu, własnych pomysłów inscenizacyjnych, oczekiwań publiczności. Powstał spektakl sformalizowany, chłodny, geometryczny, ale zarazem ironiczny i cierpki, a momentami - prawdziwie dotkliwy.
Barbara Wysocka jako Kasandra
R

Reżyser potraktował skomplikowany, częściowo już dziś niezrozumiały tekst nie jak mowę archaiczną, ale sztuczny, mocno zrytmizowany język współczesnej młodej prozy i dramatu - w rodzaju tragedii hiphopowej Iwana Wyrypajewa "Tlen". Pewne elementy tej konwencji Zadara zresztą przejął: akcja dzieje się na kwadratowym, podświetlanym od spodu ringu, z trzech stron ciasno otoczonym widownią; z boku didżej miksuje kwestie; recytujący do mikrofonu aktorzy mogą kojarzyć się z uczestnikami slamu poetyckiego.

Nie bez powodu: słynna stychomytia, od której zaczyna się "Odprawa posłów greckich", to przecież werbalny pojedynek - wymiana ciosów-argumentów pomiędzy rozsądnym Antenorem (Roman Gancarczyk) i cwaniaczkiem Aleksandrem (Błażej Peszek). Niejako na przekór retoryce tragedii Kochanowskiego, opartej na starciu wielorakich racji, aktorom udaje się zbudować barwne...

4314

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]