Reklama

Kochanowski na ringu

24.01.2007
Czyta się kilka minut
Michał Zadara znów sięgnął po utwór trudny, napisany kunsztownym językiem. I znów udało mu się utrzymać równowagę pomiędzy wiernością tekstowi a nieufnością: wobec dramatu, własnych pomysłów inscenizacyjnych, oczekiwań publiczności. Powstał spektakl sformalizowany, chłodny, geometryczny, ale zarazem ironiczny i cierpki, a momentami - prawdziwie dotkliwy.
Barbara Wysocka jako Kasandra
R

Reżyser potraktował skomplikowany, częściowo już dziś niezrozumiały tekst nie jak mowę archaiczną, ale sztuczny, mocno zrytmizowany język współczesnej młodej prozy i dramatu - w rodzaju tragedii hiphopowej Iwana Wyrypajewa "Tlen". Pewne elementy tej konwencji Zadara zresztą przejął: akcja dzieje się na kwadratowym, podświetlanym od spodu ringu, z trzech stron ciasno otoczonym widownią; z boku didżej miksuje kwestie; recytujący do mikrofonu aktorzy mogą kojarzyć się z uczestnikami slamu poetyckiego.

Nie bez powodu: słynna stychomytia, od której zaczyna się "Odprawa posłów greckich", to przecież werbalny pojedynek - wymiana ciosów-argumentów pomiędzy rozsądnym Antenorem (Roman Gancarczyk) i cwaniaczkiem Aleksandrem (Błażej Peszek). Niejako na przekór retoryce tragedii Kochanowskiego, opartej na starciu wielorakich racji, aktorom udaje się zbudować barwne...

4314

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp roczny
199,90 zł

298,80 zł 99 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp miesięczny
24,90 zł

Przez 31 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]