Reklama

Kobiety guerilli

Kobiety guerilli

z Medellín (Kolumbia)
13.07.2020
Czyta się kilka minut
Podczas wojny domowej w Kolumbii w partyzanckich organizacjach mogło dochodzić nawet do tysiąca przymusowych aborcji rocznie. Ich ofiary zdecydowały się mówić dopiero niedawno.
Helena pod Pałacem Sprawiedliwości, siedzibą kolumbijskiego Sądu Najwyższego. Bogota, 2018 r. LAURA MARTÍNEZ VALERO / WOMEN’S LINK WORLDWIDE
P

Przemoc seksualna to prawdopodobnie najbardziej przemilczany rodzaj przestępstw w historii kolumbijskiego konfliktu” – pisał pod koniec ubiegłego roku kolumbijski dziennik „El Espectador”. Informował, że wyroki w takich sprawach zapadały jedynie dziesięć razy, choć wojna domowa ciągnęła się tutaj przez ponad pół wieku.

Ostatnie miesiące pozwalają mieć nadzieję na zmianę. Prawdy i zadośćuczynienia domagają się byłe członkinie partyzanckich organizacji, w tym FARC – Rewolucyjnych Sił Zbrojnych Kolumbii, najsłynniejszej tutaj lewicowej guerilli, która w 2016 r., po 52 latach walki, podpisała z rządem traktat pokojowy.

Pielęgniarz

Héctor Albeidis Arboleda, pseudonim „Enfermero” (po hiszpańsku: „Pielęgniarz”), nie krył oburzenia. „Jestem ofiarą spisku. Nie jestem pielęgniarzem ani lekarzem, nigdy nie byłem członkiem FARC, ELN ani ERG. (...) Nie miałem prawdziwej...

12911

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]