Reklama

Pierwszy krok papieża

Pierwszy krok papieża

11.09.2017
Czyta się kilka minut
Franciszek pojawił się we właściwym czasie. W Kolumbii przedstawiano go jako apostoła pokoju. Mówiono, że tylko on jest w stanie pojednać naród i zagwarantować długotrwałe, a może nawet ostateczne zawieszenie broni.
Franciszek i prezydent Kolumbii Juan Manuel Santos podczas ceremonii powitania. Bogota, 6 września 2017. RAUL ARBOLEDA / AFP / EAST NEWS
T

To nie była zwykła wizyta apostolska. Homilie i błogosławieństwo nie wystarczyły. Tu, w Kolumbii, wszyscy oczekiwali cudu. Przed przyjazdem Franciszka mówiło się o końcu i o nowym początku kraju, który od dziesięcioleci zmaga się z wojną domową. Plakaty i spoty reklamowe wołały: „zróbmy pierwszy krok”. Pierwszy krok do pokoju, do pojednania i do normalności. Kolumbijczycy chcą, żeby w końcu było przyzwoicie, czyli bez ofiar, bez przymusowych przesiedleń, bez korupcji i bez strachu. Nawet ubiegłoroczna pokojowa nagroda Nobla dla prezydenta kraju, Juana Manuela Santosa, na niewiele się zdała: po chwilach euforii wróciły obawy, że pokój potrwa tylko chwilę, że zaraz zmieni się rząd i wszystko będzie jak dawniej. Nie ma bowiem ludzkiej siły, która mogłaby na stałe zasypać rów nienawiści. Potrzebna jest ingerencja kogoś z góry.

W świecie narcos

Wszystko zaczęło się z...

7752

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Dziękuję za relację i wyjaśnienie sytuacji Kolumbii. Mam nadzieję, że z nauki Papieża także polacy wyciągną wnioski.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]