Reklama

Matematyka jest kobietą

Matematyka jest kobietą

25.07.2016
Czyta się kilka minut
Jako pierwsza kobieta otrzymała tytuł profesora. Aby to osiągnąć, Sofia Kowalewska przeszła bardzo długą drogę.
Sofia Kowalewska na zdjęciu wykonanym prawdopodobnie około 1880 r. Fot. HERITAGE IMAGES / GETTY IMAGES
A

Alfred Nobel nigdy nie związał się z kobietą. Skupiony na wynalazkach i biznesie, żył w przekonaniu, że nauka to rzecz dla mężczyzn. Kobiecie wykształconej zostawiał rolę sekretarki, gosposi lub żony naukowca. Takie podejście wynalazcy dynamitu łączono z jego niechęcią do matematyki, którą nazywał „teoretyczną spekulacją”. Dlatego nie ufundował w tej dziedzinie nagrody swego imienia – uznając, że nie przynosi światu wielkiego pożytku. Według legendy powodem tych uprzedzeń Nobla była kobieta zajmująca się matematyką: Sofia Kowalewska.

Geny i ściana

Gdyby nie ożywiony ruch społeczno-emancypacyjny lat 60. XIX w. w Rosji, Sofia Wasiljewna Kowalewska nie zostałaby profesorem matematyki na Uniwersytecie Sztokholmskim. Ale w jej przypadku niebagatelną rolę odegrały też geny i... ściana.
Urodziła się w 1850 r. w Moskwie. Jej ojciec Wasilij Korwin-Krukowski...

16266

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]