Reklama

Kobane broni się nadal

Kobane broni się nadal

13.10.2014
Czyta się kilka minut
Turcja jest w pułapce. Jeśli pomoże syryjskim Kurdom w walce z Państwem Islamskim, może wejść w potrójną wojnę: z IS, Asadem i... Kurdami, którzy, wzmocnieni, będą żądać autonomii. Ale brak pomocy też ma cenę.
T

Tegoroczne święto Kurban Bajram – pamiątka ofiary, którą Abraham (dla muzułmanów: Ibrahim) gotów był złożyć Bogu ze swego syna Izaaka (w Koranie: Ishaka) – nie należało w Turcji do wesołych. Nawet przyjmując gości, Turcy nie wyłączali telewizorów, nastawionych na programy informacyjne. W obliczu wieści napływających z granicy turecko-syryjskiej życzenia spokojnych świąt nabierały nowego znaczenia.
Na ekranach – doniesienia, na żywo, z Kobane. A dokładniej: ze swoistej „widowni”, którą dla Turków stały się wzgórza po ich stronie granicy, skąd telewizyjni kamerzyści mają świetny widok na Kobane. To 50-tysięczne (kiedyś) syryjskie miasto, zamieszkane głównie przez syryjskich Kurdów i leżące ledwie kilometr od granicy, od kilku tygodni jest systematycznie ostrzeliwane przez dżihadystów z Państwa Islamskiego (IS). A od kilkunastu dni – gdy dżihadyści zaczęli szturm – Kobane stało...

8662

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]