Reklama

Kłopotliwa bliskość

Kłopotliwa bliskość

25.04.2016
Czyta się kilka minut
Michel Franco mierzy się z tabu naszej kultury: seksualnością obłożnie chorych, ich upokarzającą zależnością od innych i poczuciem osamotnienia, którego nie uśmierzy najbardziej profesjonalna opieka.
Tim Roth jako tytułowy opiekun Fot. Materiały dystrybutora
P

Podglądacka natura kina nigdy nie ujawnia się z taką natarczywością, jak wówczas, gdy kamera filmuje ciało stare, schorowane czy niezdrowo wychudzone. Takiej fizyczności wolelibyśmy nie oglądać na ekranie (podobnie zresztą jak w życiu), choć przecież w takiej właśnie postaci – ułomnej i bezbronnej – cielesność staje się po stokroć bardziej ludzka niż w swoim zmysłowo-erotycznym kształcie, wystawiona do oglądania.

W „Opiekunie” tytułowy bohater grany przez Tima Rotha przejmuje na siebie ten kłopotliwy kontakt, a sam film zmusza do konfrontacji z tym, co zazwyczaj wstydliwie ukryte. Jako zawodowy pielęgniarz David myje, przewija, karmi i ubiera swoich podopiecznych w ich domach. I nie ma w sobie nic z bezdusznego rutyniarza. Wręcz przeciwnie: całym sobą angażuje się w swoją pracę, nawiązuje z przewlekle chorymi bliskie relacje, pojawia się na ich pogrzebach. I kiedy już wydaje...

4548

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]