Reklama

Kłopot z uzdolnionymi

Kłopot z uzdolnionymi

03.09.2012
Czyta się kilka minut
Szkoła nie dostrzega pojedynczego ucznia. W tym mankamencie polskiej edukacji zawierają się wszystkie jej najpoważniejsze choroby.
P

Półtora roku temu Helsińska Fundacja Praw Człowieka postanowiła sprawdzić, czy polska szkoła realizuje prawa dzieci o specjalnych potrzebach edukacyjnych. Jaki obraz wyłonił się z setek wywiadów z nauczycielami, dyrektorami i pedagogami ze 121 szkół w dziewięciu województwach?

– Indywidualizacja nauczania dzieci niepełnosprawnych czy z różnymi deficytami polega na ogół na obniżeniu wymagań – mówi Elżbieta Czyż z HFPC, koordynatorka badań. – System edukacyjny kładzie nacisk na diagnozowanie deficytów. To zresztą szerszy problem w naszej edukacji: skupianie się na tym, co w dzieciach złe, a nie na tym, co wartościowe. Stosunkowo najlepiej wygląda sytuacja dzieci w szkołach czy oddziałach integracyjnych, ale tych jest nadal mało. Najgorzej jest natomiast z uczniami szczególnie uzdolnionymi. Po pierwsze, nie ma jednolitych kryteriów ich wyłaniania, każdy definiuje tę grupę według...

3915

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]