Reklama

Kino jest snem

Kino jest snem

15.03.2011
Czyta się kilka minut
Bohaterowie tego filmu są zakleszczeni w śmiertelno-miłosnym uścisku, który trywialne romanse i wstydliwe pożądania podnosi do rangi greckiej tragedii.
C

Ciekawa tendencja objawiła się ostatnio w kinie polskim: oto rodzimi twórcy starają się poszukiwać nowych wibracji poza obszarem samego kina. Od kilku lat słyszymy co prawda postulaty, by ożywczych prądów szukać raczej na gruncie rodzimej literatury współczesnej, ta jednak okazuje się zazwyczaj wybitnie afilmowa i jak na razie, poza "Wojną polsko-ruską" Xawerego Żuławskiego, wyraźna inspiracja z tamtej strony nie nadchodzi. Coraz śmielsze są natomiast związki (czy to trwały mariaż, czy tylko przelotne flirty?) polskiego filmu i teatru. Twórcza wymiana nazwisk, tekstów, artystycznych narzędzi przyniosła w ostatnich latach tytuły tak oryginalne jak "Matka Teresa od kotów" (filmowy debiut dramatopisarza Pawła Sali), "Jestem twój" Mariusza Grzegorzka (ekranizacja wystawianej wcześniej przez tego reżysera sztuki Judith Thompson) czy ostatnio - "Italiani" Łukasza Barczyka.

...
5554

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Od 25 maja 2019 r., godz. 0:00, do zakończenia głosowania do Parlamentu Europejskiego trwa CISZA WYBORCZA. W tym czasie nie wolno prowadzić agitacji wyborczej. Dowiedz się więcej >> 

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]