Szanowny Użytkowniku,

25 maja 2018 roku zaczyna obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”). W związku z tym informujemy, że wprowadziliśmy zmiany w Regulaminie Serwisu i Polityce Prywatności. Prosimy o poświęcenie kilku minut, aby się z nimi zapoznać. Możliwe jest to tutaj.

Rozumiem

Reklama

Wydanie specjalne "Polska Żydowska"

Kim jest Ojciec Święty

Kim jest Ojciec Święty

15.03.2011
Czyta się kilka minut
Cel ekumenizmu to dla Kongregacji Nauki Wiary... pełne zjednoczenie niekatolików z papieżem. Tak stanowisko watykańskiej dykasterii przedstawił - zdaniem agencji Catholic World News - szef jej biura doktrynalnego, ks. Hermann Geissler. I jest to zasadniczo poprawna wykładnia jego wypowiedzi.
W

Watykan nie od dziś nie mówi o ekumenizmie unisono. W 2010 r. kard. Joseph Levada, prefekt Kongregacji Nauki Wiary (KNW), starał się - w ocenie części komentatorów - wskrzesić przedsoborową jego wizję jako powrotu wszystkich błądzących do Rzymu. "Celem ekumenizmu jest zjednoczenie z Kościołem katolickim" - powiedział. Inaczej widział to kard. Walter Kasper, wówczas przewodniczący Papieskiej Rady Popierania Jedności Chrześcijan (PRPJCh), który w tym samym roku przekonywał, że na Soborze Watykańskim II "porzuciliśmy ekumenizm powrotu do Rzymu". Celem ekumenizmu dla wszystkich Kościołów jest sam Chrystus - przekonuje od lat Kasper.

Wydaje się, że od czasu ustąpienia Kaspera, najwybitniejszego teologa wśród kardynałów, ze stanowiska szefa PRPJCh (w lipcu 2010 r.), w sprawie ekumenicznej linii Watykanu pierwsze skrzypce gra KNW. Na początku marca wypowiedział się...

2627

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]