Reklama

Kim jest Ojciec Święty

Kim jest Ojciec Święty

15.03.2011
Czyta się kilka minut
Cel ekumenizmu to dla Kongregacji Nauki Wiary... pełne zjednoczenie niekatolików z papieżem. Tak stanowisko watykańskiej dykasterii przedstawił - zdaniem agencji Catholic World News - szef jej biura doktrynalnego, ks. Hermann Geissler. I jest to zasadniczo poprawna wykładnia jego wypowiedzi.
W

Watykan nie od dziś nie mówi o ekumenizmie unisono. W 2010 r. kard. Joseph Levada, prefekt Kongregacji Nauki Wiary (KNW), starał się - w ocenie części komentatorów - wskrzesić przedsoborową jego wizję jako powrotu wszystkich błądzących do Rzymu. "Celem ekumenizmu jest zjednoczenie z Kościołem katolickim" - powiedział. Inaczej widział to kard. Walter Kasper, wówczas przewodniczący Papieskiej Rady Popierania Jedności Chrześcijan (PRPJCh), który w tym samym roku przekonywał, że na Soborze Watykańskim II "porzuciliśmy ekumenizm powrotu do Rzymu". Celem ekumenizmu dla wszystkich Kościołów jest sam Chrystus - przekonuje od lat Kasper.

Wydaje się, że od czasu ustąpienia Kaspera, najwybitniejszego teologa wśród kardynałów, ze stanowiska szefa PRPJCh (w lipcu 2010 r.), w sprawie ekumenicznej linii Watykanu pierwsze skrzypce gra KNW. Na początku marca wypowiedział się...

2627

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]