Reklama

Ładowanie...

Kierunek reformy

02.12.2013
Czyta się kilka minut
Papież jest pewien: „Rzeczy nie mogą pozostać takimi, jakimi są obecnie!”. Mówi o konieczności misji powszechnej.
M

Myślę, że kluczowym pojęciem Franciszkowej adhortacji jest powracające w niej kilkakrotnie pojęcie „nawrócenia pastoralnego” (zwł. p. 25–33). Można je odnaleźć w „Propositiones” skierowanych do papieża po zeszłorocznym Synodzie Biskupów na temat ewangelizacji: „Nowa Ewangelizacja prowadzi nas ku autentycznemu nawróceniu pastoralnemu” (Prop. 22); „Obecność i ewangelizacyjna aktywność stowarzyszeń, ruchów i wszelkich innych rzeczywistości eklezjalnych stanowi mocny bodziec ku realizacji nawrócenia pastoralnego” (Prop. 26). Jednak papież czerpie je z o wiele wcześniejszego dokumentu, który współredagował w roku 2007 (i do którego często się odwołuje w ostatnich miesiącach), a mianowicie tzw. Dokumentu z Aparecida, zbierającego owoce V Synodu Biskupów Ameryki Łacińskiej i Karaibów. W adhortacji wyraźnym echem odbija się definicja „nawrócenia pastoralnego” sformułowana na tymże Synodzie...

5292

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]