Reklama

Katedra Guardioli

15.12.2014
Czyta się kilka minut
Na tym, co robi, korzystamy także w Polsce, bo trenuje naszego najlepszego piłkarza. Ale rewolucja, jakiej dokonuje 43-letni Katalończyk, nie ogranicza się do klubu czy kraju: stawką jest wymyślenie na nowo całej piłki nożnej.
Pep Guardiola
Pep Guardiola / fot. Oliver Hardt / GETTY IMAGES
B

Był wielkim piłkarzem. Zdanie to, w odniesieniu do wielkiego trenera, nie jest wcale oczywistością: wielu wybitnych piłkarzy po przeprowadzce na ławkę trenerską nie może się odnaleźć. Znane są przypadki takich, którzy podczas treningów rywalizują ze swoimi podopiecznymi. Nie umieją pogodzić się z upływem czasu, za pomocą dzisiejszych piłkarzy rozgrywają wczorajsze mecze. Największy rywal trenerski Guardioli, José Mourinho, zawodnikiem był miernym: udzielał lekcji WF-u, a do świata wielkiej piłki trafił jako tłumacz. Prowadzący przed laty reprezentację Włoch Arrigo Sacchi nie grał w ogóle, a przyciskany w tej sprawie przez dziennikarzy, odpowiedział słynnym zdaniem: „Nie wiedziałem, że aby być dżokejem, trzeba najpierw być koniem”.

Piłkarz: futbol jest dla bystrych

Był więc Pep Guardiola wielkim piłkarzem. Wystąpił kilkadziesiąt razy w reprezentacji...

30194

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Tak, chcę
czytać więcej »

Masz już konto? Zaloguj się

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]