Reklama

Katechizm jak elementarz

Katechizm jak elementarz

04.12.2017
Czyta się kilka minut
Od wieków chrzcimy dzieci, i dobrze, ale chyba niedostatecznie wykorzystujemy to wydarzenie do tego, by razem z dzieckiem wzrastać w wierze.
C

Chodzi o nawrócenie, czyli o zmianę myślenia z niechrześcijańskiego na chrześcijański rodziców dziecka, rodzeństwa, reszty rodziny i przyjaciół. Tu i ówdzie organizuje się co prawda spotkania dla chrzestnych i rodziców, ale niewiele to znaczy. Podobnie ma się rzecz z pierwszym przystąpieniem dziecka do Stołu Pańskiego. Jeśli już rodzice są przygotowywani, to pod kątem praktycznym. Krój sukni, prezent dla katechetki lub księdza, wystrój kościoła itp. Nie bez powodu ktoś zauważył, że Jezus z dziećmi się bawił, a nauczał dorosłych. My na odwrót – uczymy dzieci, a z dorosłymi się bawimy. W rezultacie chrzest i pierwsza komunia stały się uroczystością parareligijną, żeby nie powiedzieć: spotkaniem rodzinno-towarzyskim. Ale tak wcale być nie musi.

Na przykład w Warszawie, przy kościele św. Andrzeja Boboli, od lat istnieje parafia francuskojęzyczna. Co roku mamy pierwszą komunię, ale...

2992

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]