Reklama

Mroczny pasterz planetek

Mroczny pasterz planetek

25.01.2016
Czyta się kilka minut
Czy Układ Słoneczny, po degradacji Plutona, znów będzie miał dziewięć planet? Rzekomą Planetę X odkrywano już wiele razy. Ale astronomowie twierdzą: „tym razem mamy rację”.
Astronom Mike Brown prezentuje hipotetyczną orbitę „Planety Dziewięć” (na żółto), Kalifornijski Instytut Technologiczny – Caltech, Pasadena, 20 stycznia 2016 r. Fot. Frederic J. Brown / AFP / EAST NEWS
G

Grubas – tak o niej mówimy między sobą” – wyznał w rozmowie z „Washington Post” astronom Mike Brown. Naukowcy potrafią być kompletnie nieczuli. Na szczęście obiekt przytyków raczej nieprędko się o nich dowie, bo znajduje się przynajmniej 30 mld km stąd. A przy masie dziesięć razy większej od Ziemi nie powinien się obrażać. Jeśli w ogóle istnieje.

Chodzi o hipotetyczną, dziewiątą planetę Układu Słonecznego, nazwaną tymczasowo – precyzyjnie, choć bez polotu – „Planetą Dziewięć”. Choć od dziesięcioleci kolejne domniemane Planety X pojawiają się i znikają (patrz ramka na dole), to tym razem poszlaki wyglądają naprawdę ciekawie.

I niewykluczone, że nasza kosmiczna rodzina wzbogaci się o nowego, nieco dysfunkcyjnego członka.

Na dziwacznych orbitach

„Jeśli oświadczysz: »Mam dowody na istnienie Planety X«, prawie każdy astronom przewróci oczami i...

10493

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]