Reklama

Kardynał

Kardynał

05.06.2017
Czyta się kilka minut
Odszedł wybitny greckokatolicki hierarcha, zasłużony dla dialogu polsko-ukraińskiego.
Kard. Lubomyr Huzar (1933–2017) Fot. Oleg Czupa / wikipedia.org
W

W jakiejś mierze do wszystkich okresów jego życia (oprócz lat dzieciństwa) można odnieść to, co powiedział w rozmowie z historykiem Antoine’em Arjakovskym w 2005 r.: „We Lwowie nie miałem prawdziwych przyjaciół. Zwracali mi uwagę, że mówię zbyt dużo, zbyt otwarcie. Szokowało ich moje zachowanie. To los każdego, kto nie był w domu 46 lat. I to znaczących lat, w ciągu których szliśmy w różnych kierunkach. W tym sensie mogę powiedzieć, że nie czuję się tu całkiem jak w domu”.

Kard. Lubomyr Huzar ostatnie 24 lata życia spędził na Ukrainie. Tyle samo przeżył we Włoszech, dokąd przybył z USA jako kapłan na studia w 1969 r. Droga jego rodziny do USA, jak tysięcy ukraińskich emigrantów, wiodła przez obozy w Austrii. 20 lat spędzonych w środowisku ukraińskiej diaspory dały podwalinę jego duchowości i otwartemu na świat intelektowi. Lwów, który opuścił w 1944 r., zapamiętał przez...

3354

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

O, gdyby Słowa Patriarchy o fundamentach Kościoła przemówiły z nową siłą do naszych hierarchów...

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]