Reklama

Ładowanie...

Kara za interkomunię

27.07.2003
Czyta się kilka minut
Biskup Reinhard Marx z Trewiru odebrał emerytowanemu profesorowi teologii z Saarbrücken prawo nauczania w imieniu Kościoła i zakazał celebrowania Eucharystii.
P

Przypomnijmy: 29 maja, poza oficjalnym programem zorganizowanego w Berlinie Ekumenicznego Dnia Kościołów (Ökumenischer Kirchentag), w należącym do ewangelików Gethsemane-Kirche zebrało się dwa tysiące protestantów i katolików. Wbrew wielokrotnym, wyrażonym m.in. w liście pasterskim, ostrzeżeniom biskupów niemieckich odbyło się “nabożeństwo ekumeniczne z otwartą komunią". Do końca utrzymywano w tajemnicy, kim jest katolicki ksiądz, który zgodził się udzielać Eucharystii także protestantom.

Tuż po Kirchentagu Hasenhüttl otrzymał od biskupa Marxa ostrzeżenie; hieracha - zanim ukarał 69-letniego teologa - dał mu też czas do skruchy i namysłu. Jednak Hasenhüttl “wielokrotnie podkreślał publicznie, że w żadnym razie nie jest gotów, by w przyszłości zaakceptować kościelny porządek" - czytamy w oświadczeniu biskupa Marxa. Kapłan zajął identyczne stanowisko w...

5211

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]