Reklama

Kara i wina

Kara i wina

18.10.2014
Czyta się kilka minut
J

Jarosław Mikołajewski używa coraz krótszych i lżejszych form, a mimo to wiersze ważą coraz więcej. Nie chodzi tu tylko o objętość tekstu, ale o sposób formułowania wypowiedzi: oszczędny, ironiczny, a przy tym precyzyjny niczym laserowe cięcie. Przychodzi czas, kiedy nie ma już czasu na mówienie rzeczy niekoniecznych. Mikołajewski „wyostrza” i konkretyzuje dialog, który prowadzi z życiem i śmiercią, Bogiem i zmarłym ojcem (ale robi to bez metafizycznego patosu), niemniej to, co w „Wyręce” jest tematem osiowym, a co w bezpośredni sposób łączy go z Miłoszem – to problem winy. Nazwanej i zaledwie domniemanej, bo wynikającej z doświadczenia religijnego: po katastrofie (kosmicznej) grzechu pierworodnego wszystko zostało skażone. „Bo jęczy i wzdycha wszystko co zrodzone / czekając na nowe / prawdziwe dzieciństwo” – pisze poeta w wierszu: „Wąż Miłosza”.

Jarosław Mikołajewski „Wyręka”, Wydawnictwo Literackie, Kraków 2014

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]