Reklama

Kara dla byłego kardynała

Kara dla byłego kardynała

18.02.2019
Czyta się kilka minut
Kongregacja Nauki Wiary zdecydowała 13 lutego o wydaleniu byłego kardynała Theodore’a McCarricka ze stanu duchownego.
F

Franciszek zaznaczył, że od tego wyroku nie ma odwołania. Byłego metropolitę Waszyngtonu uznano w procesie kościelnym za winnego solicytacji (nakłaniania do grzechu podczas sprawowania sakramentu pokuty) oraz „grzechów przeciwko szóstemu przykazaniu z małoletnimi i dorosłymi, z czynnikiem obciążającym wykorzystywania władzy”.

W lipcu zeszłego roku McCarrick, wobec mnożących się oskarżeń o molestowanie seksualne przede wszystkim kleryków, ale także ofiar młodocianych, zrezygnował z godności kardynalskiej, Franciszek zabronił mu też publicznego sprawowania posługi. Okazało się, że hierarchia kościelna przez długie lata ignorowała doniesienia co do poczynań McCarricka (m.in. o tym, że molestował seminarzystów, których zapraszał do swojego domu na plaży). Sprawa kardynała oraz raport Wielkiej Rady Przysięgłych z Pensylwanii nt. przestępstw seksualnych tamtejszych duchownych wywołały debatę na temat korporacyjnej solidarności duchownych i metod rozbicia patologicznego systemu.

Marie Collins, b. członkini watykańskiej komisji ds. ochrony małoletnich, powiedziała, że decyzja o wydaleniu McCarricka z kapłaństwa jest krokiem właściwym, niemniej bardzo spóźnionym. ©℗

Czytaj także: Nadchodzi wielki audyt - abp Charles Scicluna przed spotkaniem papieża z przewodniczącymi episkopatów na temat pedofilii w Kościele

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]