Reklama

Kapitan Nemo

Kapitan Nemo

06.06.2007
Czyta się kilka minut
Mam dziewięć, może dziesięć lat. Siedzę przy kuchennym stole, przede mną talerz stygnącej kartoflanki. Dopiero teraz, z perspektywy prawie trzydziestu lat, widzę dokładnie całą sytuację - kartoflanka paruje, zapomniana i pusta łyżka wykonuje w powietrzu niezrozumiałe gesty, a ja z otwartą buzią śledzę poczynania Cyrusa Smitha, "uczonego wielkiej miary" i Gedeona Spiletta, reportera zacnej gazety "New York Herald". Reszta świata raczej mnie nie interesuje. Jestem zatopiony w lekturze, choć książkę czytałem już wiele razy. To "Tajemnicza wyspa" Julesa Verne'a (w przekładzie Janiny Karczmarewicz-Fedorowskiej i z ilustracjami Zbigniewa Rychlickiego) - ukochana lektura późnego dzieciństwa.
D

Dlaczego Jules Verne? Dlaczego "Tajemnicza wyspa"? Dlaczego Kapitan Nemo? Właściwie nigdy się nad tym nie zastanawiałem. Były oczywiście i inne obiekty uwielbienia. Choćby Włóczykij z Doliny Muminków, podejmujący kolejne wyprawy w nieznane. Czy Kaj uwięziony w zamku Królowej Śniegu. Ale w gruncie rzeczy miałem ich za słabeuszy - mogli być moimi braćmi, nie bohaterami. To miano zastrzeżone było tylko dla Niego: Kapitana Nemo. Górował nad innymi siłą charakteru, majestatem i niezmąconą wiarą w słuszność własnych wyborów. Mogłem mu zaufać. Kapitan Nemo nie mógł mnie zawieść.

Oczywiście fascynację tę można tłumaczyć na kilka sposobów. "Tajemnicza wyspa" to idealna książka dla dziesięcioletniego chłopca, który próbował na podwórku wprawić w ruch setki maszynek i mechanizmów pokazywanych w telewizji przez Adama Słodowego. Ileż w powieści Verne'a jest pomysłów, ile...

8470

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]