Reklama

Kantor (re)konstrukcja

Kantor (re)konstrukcja

22.05.2005
Czyta się kilka minut
Mija w tym roku piętnasta rocznica śmierci Tadeusza Kantora. Jej uczczeniem jest wystawa Interior imaginacji. Wyjątkowo staranna i pięknie przygotowana, budzi jednak wiele wątpliwości. Podstawowa brzmi: co naprawdę oglądamy.
Tadeusz Kantor, "Widok z okna", rysunek 1990
P

Przedmiotem zainteresowania kuratorów, Jarosława Suchana i Marka Świcy, był plastyczny, a nie teatralny dorobek Kantora, ale z teatrem w tle, jako nierozerwalnym elementem kreowanej przez niego wizji plastycznej. Zarazem teatr to właśnie wielki nieobecny tej wystawy. I ten fakt budzi największe wątpliwości, mimo rozumienia założeń, które powstawaniu ekspozycji w Zachęcie towarzyszyły. Kim jest bowiem Tadeusz Kantor bez swojego teatru?

Rekonstrukcja dekoracji do okupacyjnej “Balladyny" (1942), deska z “Powrotu Odysa" (1944), klasa z “Umarłej klasy" (1975) prezentowane są tu jako przedmioty plastycznie samodzielne i artystycznie sprawcze, a nie fragmenty scenograficzne. Oto twory artystyczne, a zarazem widmowe odpryski spektakli, w których współuczestniczyły (niektóre są zresztą późniejszymi rekonstrukcjami, ale to już inna kwestia).

To sala...

7332

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]