Reklama

Już nikt nie będzie z nimi walczył

Już nikt nie będzie z nimi walczył

20.05.2013
Czyta się kilka minut
„Już nikt nigdy nie będzie was tu bił” – zapewniał w Kosowie miejscowych Serbów Slobodan Milošević. Była wiosna 1987 r. Od wypowiedzenia (domowej) wojny z Albańczykami rozpoczynał się właśnie krwawy rozpad Jugosławii.
1

13 maja 2013 r. do Kosowskiej Mitrowicy znów przyjechał polityk z Belgradu. I znów mówił o Albańczykach. Ale tym razem gościa powitały wrogie okrzyki rodaków. „Zabiłbym go, gdybym tylko mógł” – zapewniał dziennikarzy pewien sklepikarz.
Na czym polega różnica? Aleksandar Vučić, wicepremier Serbii, przybył kilka dni temu, aby przekonać lokalnych przywódców do akceptacji porozumienia, które Belgrad (pod międzynarodową presją, ale i po długich wewnętrznych sporach) zawarł miesiąc temu z władzami Kosowa. Zgodnie z nim Serbowie z północy Kosowa dostaną własną policję i sąd apelacyjny. W zamian Serbia – choć jej władze zarzekają się, że nigdy nie uznają niepodległości byłej prowincji – uzna, że nad spornym terytorium faktyczną zwierzchność ma Prisztina. Nawet powściągliwy zwykle w słowach Carl Bildt, który zjadł zęby jako członek rozmaitych bałkańskich komisji pokojowych, nazwał ten...

1841

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]