Reklama

Juwernota = tożsamość

Juwernota = tożsamość

24.09.2012
Czyta się kilka minut
W Polsce umiera dziś język wilamowski. Przez 700 lat mówili nim mieszkańcy Wilamowic na granicy Małopolski i Śląska. Został on zniszczony w czasach PRL, gdy władze pod surowymi karami zabroniły używania go.
T

TERESA STYLIŃSKA: Na czym polega zagrożenie dla języka? Czy tylko na tym, że mówi nim coraz mniej ludzi? PROF. JADWIGA ZIENIUKOWA: Nie tylko. Zagrożenie generalnie polega na tym, że redukcji ulega sfera używania języka jako środka komunikacji we wspólnocie, np. etnicznej. Zagrożone są zwykle języki mniejszościowe, istniejące w otoczeniu innego języka czy języków. Pani badała m.in. sytuację języka kaszubskiego. Czy język polski mu zagraża? Kaszubski do dziś jest językiem zagadkowym. Językoznawcy, którzy zajęli się nim w XIX w., na fali zainteresowania Słowianami, zastanawiali się, czy to język osobny, choć blisko spokrewniony z polskim, czy też – ku czemu się skłaniano – dialekt polskiego. Gdy istnieje tzw. continuum językowe, wtedy wyznaczenie granic między językami czy dialektami jest trudne. A Kaszubi od wieków żyli w kręgu oddziaływania...

12440

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]