Reklama

Jutro będzie rewolucja

Jutro będzie rewolucja

19.02.2008
Czyta się kilka minut
Zejście z poziomu boskiej inkarnacji na poziom zwykłego człowieka równa się horrorowi metafizycznemu, absolutnie niespotykanemu w dziejach himalajskiego królestwa.
P

Parlament w Katmandu przegłosował wniosek o zniesienie władzy króla i postanowił, że najwyżej położone państwo świata będzie republiką. W Katmandu byłem późną jesienią. Muzyka jazzowa świetnie pasowała do ówczesnego Nepalu, jeszcze formalnie królewskiego. Zresztą podobnie jak i cała atmosfera Klubu "Jazz Upstairs", położonego nieopodal luksusowego hotelu Shangri-La, na ulicy Lazimpat. We środy spotykali się tutaj wszyscy. To znaczy europejscy i amerykańscy muzycy, wyluzowani po biurowych godzinach urzędnicy z rozmaitych agend ONZ, starszawi, hipisowaci mężczyźni żyjący według zupełnie innego rytmu i czasu, białe niewiasty - od przypadkowych raczej turystek bez wyrazu po miłośniczki (w średnim wieku) orientalnej kultury, wreszcie ubrani na zachodnią modłę Nepalczycy, zawieszeni (jak można było wnioskować z zachowania) między kilkoma różnymi światami: obrazami telewizyjnej...

7640

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]