Reklama

Awantura na dachu świata

Awantura na dachu świata

w cyklu STRONA ŚWIATA
05.01.2021
Czyta się kilka minut
W Nepalu, jedynym na świecie państwie, w którym komuniści sprawują władzę dzięki zwycięstwom odnoszonym w wolnych i uczciwych wyborach, towarzysze obalają własny rząd.
Zwołany przez „Prachandę” wiec na ulicach Katmandu, 29 grudnia 2020 r. Fot. AP/Associated Press/East News
K

Kiedy wiosną 2018 r. nepalscy marksiści i maoiści zakopali topór wojenny i połączyli się znów w jedną partię, wydawało się, że czerwone sztandary na Dachu Świata powiewać będą po wsze czasy. Do przeprowadzonych pół roku wcześniej wyborów poszli w sojuszu i w 275-osobowym parlamencie zajęli prawie dwie trzecie poselskich ław. Zwyciężyli też w wyborach w sześciu z siedmiu prowincji kraju. Rok temu, już jako zgodni towarzysze z tej samej, wspólnej partii, wygrali bezapelacyjnie wybory do wyższej izby parlamentu. Wyznaczony na premiera Khadga Prasad Sharma Oli rządził nieprzerwanie i – jak na nepalskie warunki – wyjątkowo długo (poprzednim razem nie udało mu się utrzymać na posadzie premiera nawet przez rok, co było dotąd normą w 30-milionowym kraju, w którym w ostatnim ćwierćwieczu żaden szef rządu nie dotrwał do końca kadencji) i nic nie zapowiadało, że nie doczeka do nowych,...

14483

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]