Reklama

Ładowanie...

Jezus statystyków

03.08.2010
Czyta się kilka minut
Wyszło naprzeciw Niego dziesięciu trędowatych. (...) A gdy szli, zostali oczyszczeni. Wtedy jeden z nich widząc, że jest oczyszczony, wrócił chwaląc Boga. Łk 17, 12. 14n
W

W opracowaniach mówiących o współczesnym kryzysie chrześcijaństwa przytacza się często kasandryczne oceny. Tymczasem już przypowieść o dziesięciu uzdrowionych z trądu jest odległa od optymizmu, gdy mówi, że tylko jeden z uleczonych powrócił, aby wyrazić swą wdzięczność. Jeden - statystyczne 10 proc. - potrafił uznać doniosłość doświadczonego cudu. Na wzgórzu Golgoty statystyka była jeszcze gorsza: pod krzyż przyszedł tylko jeden spośród 12 uczniów - zaledwie 8,33 proc. grona najbliższych uczniów. Jeszcze bardziej pesymistycznych danych dostarczyło badanie opinii publicznej, w którym można było wybrać Jezusa albo Barabasza. W swoistym referendum wszyscy gromko opowiedzieli się za kryminalistą Barabaszem. Nie było w ogóle słychać głosu tych, którzy - zgodnie z racjonalnymi oczekiwaniami - powinni opowiedzieć się za Jezusem.

Ilościowe oszacowania matematyków...

2134

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Black Friday: Dostęp 18-miesięczny
199,90 zł

540 zł 340 zł taniej w ofercie Black Friday (pół roku w prezencie)
Aż 547 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]