Reklama

Jeżeli to prawda...

Jeżeli to prawda...

25.08.2006
Czyta się kilka minut
Może faktycznie odpowiedź uczestniczki Woodstocku na pytanie dziennikarza, co dla niej znaczy Polska (nic powtórzone dwukrotnie), była tak przygnębiająca, że zasłużyła na napiętnowanie w jasnogórskiej homilii Księdza Prymasa. Czy jednak ta interpretacja wyczerpuje wymowę incydentu?.
C

Czy drugim dnem nie może tu być pytanie: a dlaczego właściwie dziennikarz (przypadkowy przecież) miał w ogóle prawo do takiej kwestii domagającej się - bagatela - czegoś jak wyznanie wiary, odsłanianie się ni stąd ni zowąd z najbardziej osobistą sferą uczuć i przekonań? A może w owym ,,nic" dźwięczy też opór przed targowiskiem słów, dalekie echo Kasprowiczowskiej goryczy (,,widziałem, jak się na rynkach gromadzą kupczykowie / licytujący się wzajem / kto Ją najgłośniej wypowie").

Medialne słowa - niech nikt nie łudzi się ani nie udaje, że spontaniczne - coraz bardziej kształtują nam rzeczywistość. Od pewnego czasu ,,Dziennik" prowadzi ankietę za zaproszeniami: ,,jak się Pan czuje w IV Rzeczypospolitej?". Nazwiska godne, odpowiedzi warte uwagi. Ale kto odpowiadając zacznie od pytania: a skąd w ogóle owa ,,czwarta"? Jaka cezura, jaki przełom, jaki wyróżnik -...

2439

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]