Reklama

Jak nie być organem

Jak nie być organem

03.08.2003
Czyta się kilka minut
“Wszystko, co mogę dla ciebie zrobić, to nikomu nie powiedzieć, z czym tu przyszedłeś. I zapomnijmy o tym". Ostatnie zdanie mogłoby również brzmieć: “S... i nie pokazuj mi się na oczy!" Taka reakcja na niegodziwą propozycję ze strony znajomego byłaby zdaniem niektórych lepsza niż nagłośnienie sprawy. Nie byłoby wówczas gorszącego skandalu. Faktycznie. Tyle że obowiązywałaby już ustawa o radiu i telewizji, którą premier w końcu wycofał spod obrad Sejmu.
U

Ustawa, którą przemiennie nazywają medialną, czy zgoła: o ładzie medialnym. Określenie jest tu o tyle istotne, że ustawa regulująca funkcjonowanie radia i telewizji ograniczała dostęp mediów drukowanych do telewizji. Byłby to więc jednocześnie akt regulujący obszar znajdujący się pod rządami ustawy o prawie prasowym.

Równolegle z rozregulowanym rynkiem radia i telewizji funkcjonuje rynek prasowy. Każdy, kto ma pomysł i pieniądze, może na nim wydawać pismo. Jakie chce i zamieszczać w nim, co chce. Pomysły weryfikuje rynek. Pisma powstają i upadają. Za łamanie prawa i naruszenie czyichś dóbr osobistych wydawcom i dziennikarzom grozi odpowiedzialność karna i cywilna. Co by komu szkodziło, gdyby obok wolności prasy istniała wolność radia i telewizji? Oczywiście szkodziłoby tym, którzy je kontrolują i próbują na różne sposoby rozciągnąć kontrolę na prasę.

...
12590

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]