Reklama

Jesteśmy promieniotwórczy

Jesteśmy promieniotwórczy

23.02.2015
Czyta się kilka minut
W naszych ciałach zawarte są pierwiastki radioaktywne. Brzmi groźnie? Niekoniecznie. Naukowcy trzymają rękę na pulsie.
Fot. Scott Camazine / GETTY IMAGES
N

Najwięcej w nas atomów tlenu, węgla, wodoru i azotu. Ale gdyby dobrze poszukać, da się znaleźć całą tablicę Mendelejewa. Także atomy izotopów promieniotwórczych, czyli takich, których jądra są niestabilne i rozpadają się, emitując promieniowanie jądrowe.
Czy jest ono szkodliwe? Gdy jest niewielkie, to nie ma się czego obawiać. Niektórzy naukowcy twierdzą nawet, że takie małe dawki promieniowania mają korzystny wpływ na nasze zdrowie i stymulują komórkowe mechanizmy naprawcze. Promieniowanie, które emitujemy, jest zazwyczaj bardzo słabe i stanowi naturalną, nieodłączną część naszego życia. Towarzyszy ludziom od zawsze, a nasze organizmy są dobrze do niego przystosowane.
Co więcej, nie tylko my sami promieniujemy. Pewna ilość pierwiastków promieniotwórczych zawarta jest też w wodzie, owocach, warzywach, mięsie i innych produktach, które zjadamy na co dzień.
Np. pomidory...

5498

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]