Reklama

Błyski ciemnej materii

Błyski ciemnej materii

25.07.2017
Czyta się kilka minut
Eksperyment polskich naukowców ma pomóc wyjaśnić, czym jest ciemna materia – jeden z najbardziej zagadkowych składników wszechświata. Każdy będzie mógł w nim wziąć udział – wystarczy mieć smartfon z GPS-em.
Hipotetyczny rozkład ciemnej materii w dużej skali wszechświata, wizualizacja NASA
Z

Zaczęło się w roku 1933 w Kalifornii. Młody astronom Fritz Zwicky przyglądał się gromadzie galaktyk Coma w konstelacji Warkocza Bereniki. Wydała mu się ciekawa, bo jest jedną z najgęstszych gromad – zawiera tysiące galaktyk, które związane są ze sobą siłami grawitacji. Zwicky wyznaczył najpierw, z ilu gwiazd składają się najjaśniejsze galaktyki w gromadzie, oszacował, jaką każda z nich ma masę, i określił siłę ich wzajemnego przyciągania. Dodatkowo obliczył, z jaką prędkością względem siebie się poruszają. I tu zauważył, że coś się nie zgadza. Rachunki wskazywały, że galaktyki poruszały się względem siebie zdecydowanie zbyt szybko, aby siła grawitacji mogła je utrzymać razem! Cała gromada powinna się rozpaść, podczas gdy trwała w najlepsze przez miliardy lat. Widocznej w galaktykach masy było po prostu zbyt mało do wytworzenia odpowiednio silnej grawitacji. Aby to wyjaśnić, Zwicky...

13475

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Dzień dobry dobrze by było podać link do ściągnięcia plikacji lub zdjęcie loga

aplikacja ma się pojawić we wrześniu.

Gdzie szukac tej aplikacji? Chciałbym sie podłączyc.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]